Prokrustowe łoże

Prokrustowe, czyli jakie?

Dzisiaj o książce, która uwiera jak kamień w bucie. „Prokrustowe łoże” Nassima Taleba to zbiór filozoficznych i praktycznych aforyzmów autora na społeczne, etyczne, ekonomiczne tematy. Taka  powiedzmy życióweczka.

Sięgnęłam po tę książkę pewnego poniedziałkowego poranka, w drodze do pracy. Jako pierwszą przeczytałam następującą myśl autora: „If you know, in the morning, what your day looks like with any precision, you are a little bit dead – the more precision, the more dead you are (tłum. własne: Jeśli rano dokładnie wiesz, jak twój dzień będzie wyglądał, jesteś trochę martwy w środku – im większa dokładność tym bardziej jesteś martwy). Szybko zamknęłam książkę i próbowałam zająć głowę czymś innym, ale ta sentencja została ze mną jeszcze na bardzo długi czas. N. Taleb nastąpił mi na odcisk, a ból nie chciał odpuścić.

Mityczny Prokrust

W zamyśle autora książka ma pełnić rolę prokrustowego łoża. Prokrut to mityczny olbrzym będący synem Posejdona. Mieszkał przy drodze między Atenami a Megarą, gdzie ubrany w skórę wilka i z maczugą w ręku czekał na swoje ofiary. W jego mieszkaniu znajdowały się dwa łoża: duże i małe, a podróżnym proponował nocleg. Prokrust kładł wysokich ludzi do krótkiego łoża, a wystające za posłanie części ciała (zazwyczaj nogi) odpiłowywał. Natomiast niskich ludzi umieszczał w dużym łożu i naciągał im ciało. Ostatecznie Tezeusz rozprawił się z Prokrustem podczas swojego powrotu do ojczyzny postępując z nim tak jak rozbójnik ze swoimi ofiarami. Frazeologizm „prokrustowe łoże” oznacza dostosowanie do sztywnego schematu, czy też trudna sytuację przysparzającą cierpień.

Taki właśnie wydźwięk ma cała książka. Nakłania do refleksji i zastanowienia się, czy żyjemy po swojemu, czy też leżymy w prokrustowym łożu. 

Na koniec kilka innych aforyzmów:

„The three most harmful addictions are heroin, carbohydrates, and a monthly salary.”

„The stock market in brief: participants are calmly waiting in line to be slaughtered while thinking it is for Broadway show.”

„You will get the most attention from those who hate you. No friend, no admirer, and no partner will flatter you with as much curiosity.”

Tytuł oryginału: The Bed of Procrustes

Autor: Nassim Nicolas Taleb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *