Ludzie. Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko

Czy z błędów ludzkości można się śmiać?

Zdecydowanie tak, czego autor na 300 stronach tej pozycji zupełnie sobie nie odmawia. Ludzie i historia ich fenomenalnych wpadek to chwytliwy temat do omówienia. Można się ponabijać i powytykać te wszystkie głupie decyzje, które z perspektywy lat wydają się zupełnie nie na miejscu. Jednak wydźwięk tych historii będzie miał momentami gorzko-słodki smak. Przecież te błędy doprowadzały do tragicznych konsekwencji.

Styl

Książka jest napisana lekkim i niezobowiązującym językiem. Brzmi trochę jak stand-up o tematyce historycznej przerywany mniej lub bardziej zabawnymi anegdotami. W związku z tym, że autor książki jest zawodowym komikiem dużo żartuje z tej naszej ludzkiej głupoty wyciągając różne ciekawostki jak np. 7 zdumiewających widoków, których nigdy nie zobaczysz, ponieważ zostały zniszczone przez ludzi. Obok Partenonu i świątyni Artemidy przywołuj choćby rzekę Slims, która płynęła niegdyś na terytorium kanadyjskim, ale zniknęła w 2017 r. w ciągu zaledwie 4 dni, gdy zmiany klimatu spowodowały cofnięcie się czoła lodowca, z którego wypływała. Smutne, ale prawdziwe. Inna ciekawa wyliczanka to 5 przywódców, którzy naprawdę nie powinni nikomu przewodzić. Znalazł się tu Car Piotr III. Autor opisuje go w następujący sposób:

Był wielkim fanem ołowianych żołnierzyków. Zbyt zajęty zabawą, dopiero po kilku latach od ślubu skonsumował małżeństwo z Katarzyną (późniejszą Wielką, gdy już przejęła władzę), a kiedyś oddał pod sąd wojenny szczura, który uszkodził jedną z jego zabawek.

Takie śmieszne historyczne fakty można znaleźć po zakończeniu każdego z rozdziałów a jest ich 11. Książka nie zawiera spisu treści i aby dowiedzieć się, co nas czeka po kolei należy przeczytać prolog.

Treść

Jeżeli ktoś nie jest fanem historii to ciężko będzie się czytało tę książkę. Każdy zabawny fakt historyczny wymaga pewnego wstępu. Autor nie opowiada o jakiś sztampowych i wszystkim znanych wydarzeniach, ale stara się wyciągnąć pewne smaczki. Zanim jednak dotrze do meritum musi trochę poopowiadać, żeby czytelnik zrozumiał, dlaczego mamy do czynienia z przegraną sprawą. Czasami te opisy były przydługie a żarty w nich zawarte nieśmieszne, takie trochę na przymus. Jednak książka ma swoje zaskakujące momenty i myślę, ze każdy znajdzie tam coś dla siebie ciekawego.

Mnie najbardziej „urzekła” historia Mary Ward (pierwszej ofiary wypadku samochodowego) i nie dlatego, że zginęła w dość smutnych okolicznościach, ale dlatego, że na zawsze zapisała się na kartach historii. Czy samochody można zapisać na listę porażek naszej cywilizacji. Raczej nie, ale sposób w jaki trują nasze środowisko już tak. Na szczęście poszliśmy krok dalej i mamy już samochody elektryczne, ba, nawet z autopilotem i nie musimy martwić się ich prowadzeniem. Oczywiście nie uchroniło nas to przed śmiercią w tych samo jeżdżących cudach techniki. Dlatego mamy już pierwsze ofiary śmiertelne wypadków z udziałem samochodów Tesla. Autor cały czas podjudza czytelnika do dyskusji, czy taki, czy inny wynalazek lub wydarzenie jest szczytem naszej głupoty (np. kolonializm, wojny) i w wielu momentach można się nie zgodzić z fatalizmem jego argumentacji, ale trzeba przyznać, że zwraca uwagę na bardzo ważne i aktualne problemy tj. zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne.

Podsumowanie

Z tą książką jestem jednocześnie na tak i na nie. Ciężko mi się zdecydować, gdyż momentami była super interesująca, ale zazwyczaj zanim dotarłam do takiej historii, która mnie pochłonęła bardzo często przedzierałam się przez te mniej ciekawe. Trochę ciekawostek, trochę nudy i tak na zmianę. Nawet zabawna i lekka tonacja narracji nie uchroniła autora przed profesorskim tonem zwłaszcza, gdy musiał opowiadać o faktach, wydarzeniach i datach. Na pewno jest to lekcja historii opowiedziana z przymrużeniem oka, ale niektóre żarty były mniej lub bardziej udane. Dlatego powiem tak po nauczycielskiemu: „Bardzo dobrze! Trzy z minusem.”

Lubisz czytać o ludziach? Przypominam się z inną recenzją link tutaj.

Chcesz kupić książkę? Czemu nie! Link tutaj.

 

 

Tytuł: Ludzie. Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko

Tytuł oryginału: Humans. A brief history of how we f*cked all up

Autor: Tom Phillips

Tłumaczenie: Maria Gębicka – Frąc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *