Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

Ginekolodzy i to co może nadal zaskakiwać

Wiele dobrego czytałam o tej książce, dlatego ciężko mi było wyjść z księgarni bez własnego egzemplarza. „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” to lektura obowiązkowa dla każdej z nas. I chociaż nie szokuje, aż tak, jak inny zbiór wywiadów, o którym pisałam jakiś czas temu (link tutaj) to trzeba przyznać, że podtytuł jest bardzo trafiony. Kobiety w Polsce nadal ignorują profilaktykę. Niektóre z nich gdyby nie zachodziły w ciążę, nawet nie pomyślałyby o podstawowych badaniach.

Jest to bardzo smutny, ale przejmujący fakt, który powoduje, że polscy lekarze mają ręce pełne pracy z pacjentkami nie tylko ciężko chorymi, ale także ciężarnymi. Nie twierdzę, że profilaktyka jest w stanie ochronić nas przed wszystkimi chorobami. Jednakże, w większości przypadków, wcześniej wykryte zagrożenie można wyleczyć. Niestety czasem okazuje się, że pomimo zachowanej ostrożności choroba zaskakuje i na ratunek nie ma już czasu. To właśnie dla tych historii lubię czytać książki o tematyce medycznej, zwłaszcza te, opowiadane przez samych lekarzy.

Lekarze o pacjentach

Książka „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” jest zbiorem wywiadów, które autorka przeprowadziła z ginekologami różnych specjalizacji. Niektórzy z nich pozostają anonimowi, inni ujawniają swoje nazwiska i miejsca pracy. Opowiadają o „kulisach” swojej codzienności, próbując odpowiedzieć na mniej lub bardziej wygodne pytania dociekliwej autorki. Już na wstępie autorka zacytowała słowa legendarnego ginekologa i położnika Adama Czyżewskiego. W jednym zdaniu określa, główne przyczyny wizyt w gabinetach lekarskich:

Kobieta, która przychodzi do ginekologa, albo jest w ciąży, albo chce być w ciąży, albo nie chce w niej być, albo ma raka. Jeśli dowiesz się, w której jest grupie, to będziesz wiedział, co robić dalej.

Książka została napisana tak, aby to lekarzom oddać głos w sprawie pacjentek. W swoich wypowiedziach nie szczędzą szczegółów, co do zachowań, wypowiedzi i trudnych do podjęcia decyzji z jakimi zmagają się w trakcie pracy. Opowiadają o tym jak było, a jak jest obecnie i czego muszą się uczyć aby sprostać wymaganiom pacjentek. Bardzo mi się podobał fragment, o tym, że lekarze uczestniczą w sympozjach dotyczących leczenia nienarodzonych dzieci. Jest to o tyle niesamowite, że w Polsce są kobiety, które decydują się walczyć o życie nienarodzonych, w sytuacjach gdzie na Zachodzie Europy ciąże się terminuje. Nasi lekarze są o tę wiedzę bogatsi dlatego są lepszymi specjalistami.

Ginekologia ma wiele tabu

Wiedza autorki z zakresu medycyny jest absolutnie powalająca. Jej wnikliwość, trafność zadawanych pytań a czasem nawet „mini” dyskusje z lekarzami prowadzą do bardzo interesujących wątków, które takiemu śmiertelnikowi, jak np. ja, nawet by do głowy nie przyszły. Jest to książka, w której poruszone zostały trudne i czasem wstydliwe dla nas kobiet tematy tj. poród, patologia (ciąży), zespół downa i inne wady, aborcja, młodociane matki,  gwałt, ciąże pozamałżeńskie, stare matki, in vitro, hormony, antykoncepcja, rak, ginekologia estetyczna, ginekolog – kobieta czy mężczyzna.

Oczywiście opisy niektórych przypadków powodują, że aż włos na głowie się jeży. Człowiek oczy przeciera ze zdumienia, że coś takiego mogło mieć miejsce (np. kobieta nie zauważyła, że jest w ciąży). Na poprawkę należy wziąć to, że książka nie została napisana po to żeby się pośmiać, że te baby takie głupie bo… Tylko po to aby o tych wszystkich „dziwnych przypadkach” porozmawiać ze specjalistami. I chociaż są to lekarze, i nic co ludzkie nie jest im obce, to i tak ludzki organizm potrafi ich zaskoczyć.

Ginekologia a cuda

Medycyna jak każda nauka rządzi się swoimi prawami i co do zasady jest w pewnym stopniu przewidywalna. Niektóre przypadki są na tyle oczywiste, że lekarze na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia stawiają pewną diagnozę. Dlatego tak interesujące jest pytanie: czy lekarze wierzą w cuda? W ginekologii czasem nie chodzi tylko o jedno życie, ale często o dwa. Spośród tak wielu przepytanych przez autorkę lekarzy fajnie było przeczytać o tych, którzy w te cuda wierzą. Nie dlatego żeby zaprzeczyć trafności medycznych diagnoz, ale żeby lepiej zrozumieć lekarzy jako ludzi.

Ginekologia i trudne wybory

Takie książki są wydane po to aby poruszać tematy, które wzbudzają wiele emocji. Nie chodzi tu o jakieś przepychanki ideologiczne. Chodzi o to aby poznać dwie strony medalu. Jak wiemy doskonale polskie prawo, póki co, umożliwia kobietom dokonanie aborcji tylko w trzech przypadkach: gwałtu, wad genetycznych płodu i sytuacji zagrożenia życia matki. Wszystkie te trzy przypadki zostały dogłębnie przeanalizowane przez autorkę zarówno pod względem argumentów za i przeciw. Autorka zadaje pytania, które nie odbiegają od wysoce specjalistycznych odpowiedzi jej rozmówców. W książce nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na tak lub nie. Znajdziemy za to pole do dyskusji, przemyśleń i być może zmianę zdania na poruszone tam tematy. Nawet jeżeli nie, to myślę, że warto po prostu poznać argumenty strony przeciwnej.

Podsumowanie

Książka jest bardzo ciekawa i godna polecenia. Myślę, że nie tylko kobiety powinny być zainteresowane tą pozycją. Ciąża to nie tylko sprawa kobiety, ale także jej partnera. Dlatego panowie także powinni zapoznać się z tym tematem, aby być bardziej świadomi całej sytuacji. Po przeczytaniu tej książki czuję się bogatsza o wiedzę, której nie posiadałam. Na pewno do niej wrócę jako do lektury także edukacyjnej.

 

 

Tytuł: Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

Autor: Iza Komendołowicz współpraca Magdalena Kuszewska

1 Komentarz

  1. Pingback: Zanim się obudzę - O smaku kawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *